Zajímavosti

Pět důvodů, proč mít kočičí kamarádku

Kocka

Proč mít doma kočku? Protože jde o jedny z nejkrásnějších zvířat, které si lidé rychle zamilují a oblíbí. Nebo také proto, že s nimi není člověk nikdy sám.

Kočka je zvláštní tvor, který si za všech okolností umí najít klidné místo, odkud pozoruje své okolí. Všichni pochopitelně vědí, že na takových klidných místech kočka často i usne.

A neprobudí ji pak nic jiného, než zvuk otvírající se ledničky. To kočky vstanou, i kdyby byly dvě ráno.

Patero důvodů, proč si pořídit kočku:

 1. Oživí celou domácnost
 2. Nikdy vás nepřestane bavit pozorovat její počínání
 3. Stane se nejlepší kamarádkou dětí
 4. Kočky patří mezi nejkrásnější domácí zvířata
 5. Kočku nikdy nebudete muset jít vyvenčit na rozdíl od psa

Zdá se, že v tomto ohledu nemají žádná omezení.

Pečlivý pozorovatel koček také brzy zjistí, že kapacita jejich bříška je poměrně malá, co se týče příjmu standardní granulované potravy.

Pokud ale přijde na vychytávky typu masových kapsiček nebo dokonce šunky, zvětší kočky kapacitu svých žaludků až rekordním tempem.

To se týká samozřejmě i mléka, které patří mezi jejich oblíbené pochoutky.

Jak moc jim ale chutná, takové zažívací potíže po něm mívají. Z kočičích záchodků pak se leckdy linou zvuky, které připomínají vše možné, jen ne něžně chlupaté kočičí tvory s láskyplnýma očima.

Co nesmí v kočičí domácnosti chybět:

 • denně čerstvá voda v misce
 • miska s granulemi
 • hračky (kočka uvítá jejich obměnu)
 • škrabadlo
 • kočičí záchod s kamínky, které pohlcují zápach (stačí čistit jednu denně. Na zaneřáděný záchod mohou kočky odmítnout chodit)
 • hřebínek k pročesávání srsti

Nezapomeňte na hračky

Kromě jídla a dobrého pití však uděláte kočce radost také tím, že ji dáte mnoho hraček k zabavení. Stačí malá šustivá myška, provázek, papírový sáček…

Jen pozor na igelitové tašky. Do nich se umějí nepříjemně zamotat.

V kočičí domácnosti samozřejmě nemůže chybět ani škrabadlo, na kterém si zvířata brousí drápky. Nebudou tak alespoň zkoušet pevnost potahů sedaček nebo nábytku.

Na jiná zvířata si rychle zvykne

Ostatní zvířata snášejí kočky v jedné domácnosti obvykle dobře, i když ty patří spíše mezi samotářky. Jakmile kočka pochopí, že jejich miska je skutečně „jejich“, a že se nemusejí bát o potravu, pak na chuť k boji rychle zapomene a ostatní čtyřnohé tvory nechá na pokoji.

Některé z nich si však musejí na nové „kamarády“ delší dobu přivykat. Kočky jsou totiž hotoví provokatéři, kolem kterých se i vzrostlý pes bude bát projít.

Jde však také o poměrně náladová zvířata. Ale jejich chování brzy přečte i úplný chovatel – začátečník. Popis těch nejzákladnějších přinášíme v tabulce.

Hlavní kočičí nálady 

 • mazlivá – kočka připomíná kus hadru, se kterým si můžete dělat téměř, co chcete, dokonce jej i hladit proti srsti.
 • ospalá – kočky většinu dne prospí. O to větší radost mají, když je po probuzení pohladíte, nebo si s nimi pohrajete.
 • útočná – dozadu sklopená ouška, zacílený pohled na vaši tvář a občasné umňauknutí prozrazuje, že se kočka chystá ke skoku. Vytasené drápky v tu chvíli jen čekají na svou příležitost. Pozor na ně – kočky snadno vyskočí i více než 1,5 metru vysoko!
 • hravá – kočka moc dobře ví, kdy se nudí. A když ji přestanou bavit hračky, přijde za vámi. Ťukne vás do nohy tlapkou, nebo si dokonce hračku sama přinese a položí ji před vás. Pokud ji budete ignorovat, může se její nálada rychle proměnit v útočnou. Pak nezbývá nic jiného, než zahájit s chlupáčem polštářovou bitku a zahnat jej za dveře.
 • hladová – dobrého jídla (šunky) nemá kočka nikdy dost. Kočka je hladová vždy, když zjistí, že jdete do kuchyně

O autorovi

Nela Hermanová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.

Vložte komentář