Zdraví

Zázračný šípek: Brání rozvoji rakoviny prsu

sipek

Nové zjištění vědců potěší všechny ženy, které se obávají závažného onemocnění prsu. Nadějí se může stát šípkový keř a jeho plody.

Plody šípkové růže se mohou stát nadějí pro mnohé ženy, které dnes bojují s rakovinou prsu. Uvedli to vědci z organizace FASEB (Sdružení amerických společností pro experimentální biologii).

Souplodí růže podle nejnovějších zjištění obsahuje látky, které zabraňují růstu a migraci takzvaných trojitě negativních rakovinných prsních buněk.

Tato velmi agresivní forma rakoviny je přitom velmi obtížně léčitelná.

Trpí ji zejména mladé ženy 

Takový typ rakoviny bývá nejčastěji diagnostikován u mladých žen.

„Lékaři a pacienti stále hledají možné alternativní způsoby léčby proti tomuto typu rakoviny. Posuďte sami, jak úžasné by bylo, pokud bychom ženám mohli podat extrakty z růží a říci jim, že budou prevencí proti rakovině?“ uvádí lékař Patrick Martin.

V rámci studie lékaři prokázali, že výtažek ze šípků zabrání růstu poloviny zhoubných buněk. Zároveň o 25 – 45 procent omezil jejich migraci lidským tělem.

:. Šípek je označení pro plod růže. Nejedná se v pravém smyslu o plod, ale o složené souplodí nažek, na jehož vzniku se podílejí i další části květu. Šípky růží z okruhu růže šípkové jsou využívány jako potravina a léčivo.

Šípkový extrakt by se podle vědců mohl osvědčit také v boji proti dalším typů rakoviny. Slibné výsledky se ukazují při jeho použití při rakovině mozku či prostaty.

Kdy sbírat šípky

Nejlepší období pro sběr šípků nastává po prvním mrazíku, kdy jsou plody nejsladší. Sbírat se mají vyzrálé a dobře vybarvené šípky bez stopek.

Šípky nejčastěji najdeme v okolích lesních cest či na okrajích lesních porostů.

Jejich příznivé působení popisuje už anglosaský herbář z 11. století, šípky bývaly nedílnou součástí lidového léčitelství.

Zdravý šípkový čaj 

Z dužniny souplodí této rostliny připravíte oblíbený šípkový čaj, který je v zimním období cenným zdrojem vitamínu C.

Po vyluhování čaje může jemné chmýří ze semen vyvolat svědění sliznic v ústech a v krku, proto by se ke scezení mělo použít co nejjemnější sítko.Z  plodů lze vyrobit víno, šípkovou marmeládu a nebo sirup.

Sirup se dříve vyráběl i z korunních plátků růží, pomáhal prý při horečkách a ledvinových chorobách. Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitaminu C jsou šípky nejlepším přírodním lékem proti paradentóze a onemocnění dásní.

Ze šípků se připravuje také šípková omáčka, podávaná např. ke kančímu.

O autorovi

Nela Hermanová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.

Vložte komentář