Zdraví

Alergie u dětí? Bakterie v mateřském mléce si s nimi poradí

matka_dite

Nová zjištění podporují přínos mateřského mléka pro novorozence. Vědci se nyní zaměřili na bakteriální složení této tekutiny.

O tom, že mateřské mléko obsahuje spoustu nezbytných látek pro zdravý vývoj složitého dětského organismu, není pochyb.

Snad i proto se blahodárné účinky tohoto mléka snaží využít četní kulturisté. Ne však pro lepší imunitu, ale pro rychlejší rozvoj svalové hmoty.

Vědci však nyní zkoumali složení mateřského mléka z jiného pohledu – zajímalo je, proč je tato látka prospěšná pro děti i v pozdějším věku a proč má tak zásadní vliv na správný rozvoj jejich imunitního systému.

Rozhodují bakterie v zažívacím systému

Sterilní prostředí, které neobsahuje žádné bakterie, není pro člověka dobré.

Lidský obranný systém se kvůli tomu totiž nedokáže naučit rozpoznat a bojovat s nejrůznějšími chorobami.

Dalo by se říci že by nás potom s trochu (ne)štěstí zabila i obyčejná kvasinka, která se v hojném množství nachází v lidském střevu.

Právě proto je důležité, aby se širokým spektrem bakterií přicházely do styku už ty nejmenší děti.

A nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější způsob, jak to udělat, je podat dítěti tyto choroboplodné zárodky prostřednictvím mateřského mléka.

Děti naučí bojovat s nemocemi

„Naše výzkumy ukázaly, že pokud se novorozenci v raných měsících vývoje setkají s různými bakteriemi například v mateřském mléce, pomůže to mnohem lépe vyladit jejich imunitní systém,“ uvedli vědci na konferenci v americkém Houstonu.

Ba co více – ukazuje se také, že kojené děti také tak často netrpí alergiemi jako jejich souputníci, kteří byli krmeni umělými směskami.

Rozbory počtu bakterií a druhů v dětských žaludcích vědci zjistili, že kojenci jich mají neporovnatelně více než děti na „sterilní“ stravě.

Z výzkumů také vyplývá, že v rodinách s domácími zvířaty vyrůstají děti, jejichž imunitní systém si umí poradit s širší řadou nemocí než u těch, které jsou vychovávány ve velmi čistém prostředí.

Všeho s mírou

Poznatky amerických odborníků jinými slovy neříkají nic jiného, než ono známé přísloví, které praví, že „všeho s mírou“.

Příliš čistoty tak nejspíš opravdu škodí. Avšak také platí, že je třeba brát takové poznatky s určitou mírou respektu. Děti tak samozřejmě nemohou vyrůstat v nepořádku.

Určité stimulanty, jako jsou zdravá domácí zvířata, mateřské mléko nebo pobyt na čerstvém vzduchu, však mají prokazatelně příznivý vliv na jejich další zdravotní kondici.

O autorovi

Nela Hermanová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.

Vložte komentář