Zajímavosti

„Lidská“ pracovní místa postupně mizí. Kvůli robotům

robot_zena

Už Karel Čapek detailně popsal lidský svět řízený roboty. A nyní má tato doba nezadržitelně přicházet.

Roboti dosud nahrazují manuální pracovníky – na výrobních linkách a v laboratořích bez přestání opakují se strojovou přesností tytéž úkoly.

S příchodem chytřejších strojů se ale před ztrátou zaměstnání ocitnou také lidé, kteří dosud nabízeli sofistikovanější pracovní sílu.

Roboti nahradí polovinu pracovních pozicí

Podle expertů z univerzity v Oxfordu bude do roku 2025 téměř polovina (45 procent) všech manuálních činností vykonáváno umělými stroji. Dnes je to přitom „pouhých“ deset procent, jak spočítali odborníci z obřího finančního ústavu Bank of Amerika.

Vzestup umělé inteligence, ke kterému vše rychle směřuje, umožní už v roce 2020 připojit k internetu na 50 miliard nejrůznějších zařízení. Dnes se pohybujeme zhruba na čísle 25 miliard.

Za tři roky se kvůli tomu ocitne v ohrožení polovina všech pracovních činností vykonávaných na území USA. Lidskou sílu mají v té době převzít počítače.

Pracovníci, kteří se ještě nyní mohou na svých pozicích cítit bezpečně, budou za několik let čelit obavám z následků ztráty zaměstnání.

Cena strojů se snižuje

Cena robotů strmě klesá. Stroje se díky tom ustávají velmi atraktivní pro zaměstnavatele. V uplynulé dekádě jejich pořizovací náklady poklesly o 27 procent, v příští dekádě se mají snížit o další pětinu.

Usnadňuje se také jejich používání – obrazně řečeno k jejich nasazení už společnosti nepotřebují tolik odborné lidské pracovní síly jako v ještě nedávné minulosti.

Umělé stroje se tak začínají osvědčovat při rozpoznávání hlasu a obličeje, stávají se skvělou součástí všech prací, ve kterých je nutné komunikovat se zákazníky.

Například v Japonsku, zemi robotům zaslíbené, pracuje na každých 10 000 zaměstnanců 1520 robotů. Masivní nasazení robotů očekává také Čína – sem dnes směřuje čtvrtina celosvětově vyrobené produkce.

Kdo je ohrožený?

Které pracovní pozice už nemusejí být obsazovány lidmi? Hlavně místa v administrativě, pozice, věnující se analýzy dat a manuální pracovníci.

Deník CNN hovoří s odvolání na analytiky také o dalších profesích, které mohou být s velkou pravděpodobností v následující dekádě vykonávány počítači a roboty: turističtí provůdci, pekaři, řezníci, farmaceuti, prodejci pojištění, obchodníci, výběrčí daní, telemarketingoví pracovníci a účetní.

Naopak sociální pacovníci, policisté a detektivové a obecně všechny pozice, které vyžadují empatii a „věrohodný“ kontakt s lidmi, by naopak i v době vlády počítačů a strojů měly být i nadále obsazovány lidmi.

O autorovi

Nela Hermanová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.

Vložte komentář