Zdraví

Chcete lépe spát? Známe potraviny, které vám pomohou

spanek

Jak je dobře známo a ověřeno, nedostatek spánku vede nejen k celkové únavě organismu, ale často je spojován také s nárůstem hmotnosti. Jaká jídla vám pomohou rychleji usnout a zároveň vás zbaví přebytečných kilogramů?

Chronický spánkový deficit nemůže vyvážit žádná strava, ani ta sebelepší. Kvůli nedostatku spánku jsme v práci nevýkonní, a také si zaděláváme na budoucí zdravotní problémy.

Pokud tedy chceme „fungovat“ dobře, musíme věnovat pozornost správnému odpočinku.

Kdy si jdeme lehnout? Záleží i na TV programu

Dnešní doba si žádá, abychom stále častěji odsouvali dobu, kdy si konečně lehneme do postele.

A není to jen kvůli pracovním nárokům, ruku na srdce – své si žádají také televizní programy, které nám prostě „nedovolí“ jít brzy spát.

To vše může ale časem vyvolat závažné zdravotní problémy – od poruch kardiovaskulárního systému po cukrovku druhého typu.
________________________________________
Co jíst pro lepší spánek
• Ryby (zejména losos, halibut a tuňák), banány a cizrnu. Tyto potraviny jsou bohaté na vitamin B6, které tělo potřebuje k výrobě melatoninu, který funguje jako „spánkový hormon“.
• Třešňový džus. Šťáva obsahuje fytonutrienty, které zvyšují hladinu melatoninu. Je třeba vybrat si čistý, neslazený třešňový džus, který neobsahuje jiné než třešňové složky.
• Jogurty a zelenou listovou zeleninu. Deficit vápníků může za špatné usínání. Mléčné výrobky a zelená listová zelenina, jako je například kapusta, dodává tělu potřebnou dávku vápníku.
• Celá zrna, ořechy a semena, tmavá listová zelenina, fazole a ryby. Tyto potraviny jsou bohaté na hořčík. Nedostatkem hořčíku vede ke špatnému spánku.
• Kofein. Tolerance lidí na kofein je odlišná. U jediného člověka se navíc může lišit v průběhu dne. Pocit, že bez kofeinu nic přes den neuděláme, je opravdu jen pocit. Řekněme kofeinu „ne“.
• Alkohol. Sklenička alkoholu sice pomůže rychleji usnout, později ale začne působit jako stimulant a po několika hodinách se probudíme. Alkohol by se neměl popíjet minimálně tři hodiny před spánkem.
• Noční jídlo. Pokud si už musíme dát pozdní večeři, dbáme na to, aby se jednalo o lehce stravitelný pokrm. V ideálním případě ji servírujem tři hodiny před spaním. Pokud se cítíme hladoví bezprostředně před spánkem, pomůže tyčinka bohatá na karbohydráty. Ale všeho s mírou!
________________________________________

Nevyspaný člověk = hladový

Nevyspaní lidé bývají často podle odborníků „hladovější“ než ti odpočatí.

Proč je tomu tak? Do pohotovosti se totiž dostávají hormony regulující apetit, tedy chuť k jídlu, které mozek informují o nedostatku energie v těle.

Je pak zcela jasné, že máme nutkání jíst a tělu dodat dostatek energie k nahrazení spánkového deficitu.

Odstraňme z jídelníčku kofein i alkohol

Navíc, pokud se cítíme unavení, častěji sáhneme k některému z běžných „povzbuzováků“ – kávě nebo cukrovinkám, které nás přiměje k další činnosti.

Bohužel jejich záporným efektem může být to, že po nich zase špatněji usneme. A cyklus se opakuje.

Výživu a zdravý spánek můžeme přirovnat k dvouproudé dálnici – stačí, když se ucpe jeden z pruhů, a celá cesta přestává správně fungovat.

O autorovi

Nela Hermanová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.

Vložte komentář