Zajímavosti Zdraví

Buďte šťastnou nastávající maminkou! A vaše dítě bude zdravější

stastna_maminka_2

Pocit štěstí může být opravdu zázračný a dokonce i léčivý. Vědci totiž přišli na významnou statistickou odchylku mezi zdravím dětí, které se narodily spokojeným šťastným maminkám a těm, které měly ženy trpící depresemi.

Ženy, které v sobě nosí nový život, procházejí během těhotenství velkými fyzickými změnami.

A také psychickými. Za vše mohou koktejly hormonů, které v ženském těle v souvislosti s probíhajícím těhotenstvím obrazně řečeno řádí jak utržené ze řetězu.

Rychlé střídání nálad i chutí

Není divu, že ženy mají v jednu chvíli chuť na sladké, vzápětí zase na slané pokrmy.

Pokud se ženám během těhotenství mění chuť, je obvyklé, že se často mění i jejich nálada.

Pocity extrémního štěstí, které střídá smutek nejsou ničím výjimečným a jsou naprosto přirozenou součástí probíhající gravidity.

 Jak si udržet dobrou náladu?

  • Zkuste běhání, sex, prostě pohyb, který do vašeho těla vyplaví maximální množství endorfinů, které jsou známé také jako hormony „dobré nálady“. Někomu pomůže k udržení si pocitu štěstí čokoláda (případně šálek horké čokolády).
  • Přimějte se k úsměvu. Uvidíte, že to opravdu funguje.
Kocka

:. Kočka je nevšední tvor, který dokáže rozesmát i toho největšího škarohlída.

  • Pokud máte domácí zvíře – kočku, psa, pohrajte si s ním. Například o kočkách se říká, že jsou „lapači“ špatné nálady“. Máme pro vás 5 důvodů, proč si pořídit kočičí kamarádku!
  • Dobře se vyspěte a obklopte se světlem. Proč? Protože tma a šero patří mezi hlavní spouštěče deprese, o čemž by mohly svědčit stovky tisíc obyvatelů severských států.

Z deprese co nejdříve ven!

Studie vědců z dánské Aarhus University uvádí, že pokud se (těhotné) ženy dostanou do splínu, neměly by v něm zůstávat příliš dlouho.

„Zjistili jsme, že se taková nálada může projevit na zdraví dítěte, které může být po narození dokonce astmatické,“ zjistili dánští výzkumníci.

Za astma údajně mohou hormony

„Zatím nevíme, čím je astma u dětí způsobeno, ale je pravděpodobné, že se na jeho vzniku podílejí nejrůznější hormony, které kolují v těle matky během jejího těhotenství,“ míní odborníci.

Onemocnění může údajně souviset také se změnou životního stylu, kterou mohou podstupovat nastávající maminky v souvislosti s depresemi.

O autorovi

Nela Hermanová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.

Vložte komentář