Zdraví

Virus zika ohrožuje novorozence. Hlavně v Latinské Americe

tehotna_zena

Domovem druhu komára Aedes aegypti, který přenáší velmi nebezpečný virus zika, je téměř celá Amerika. Zika je zvláště nebezpečný pro pro novorozence – může způsobit nedostatečný rozvoj mozku.

Kvůli onemocnění virem zika již v latinskoamerických zemích zemřely tisíce lidí. Nemoc se nedávno objevila také v Evropě a USA.

Podle agentury Reuters si ji však cestovatel z Dánska a infikovaní Američané přivezli do svých domovů z cest po Latinské Americe.

Infikovaní komáři, kteří toto onemocnění přenášejí, se podle odborníků rozšířili do téměř dvacítky jiho- a středoamerických států. K přenosu viru na člověka může dojít po komářím štípnutí.

zika_virus

Současný výskyt viru Zika. Odborníci se obávají jeho šíření do dalších zemí. Zdroj: CDC

Podle Světové zdravotnické organizace WHO se ale zika může mezi obyvatelstvem šířit i jinými cestami – například pohlavním stykem. Účinný lék, který by mohl být proti viru nasazen, zatím neexistuje.

Očekává se, že zkoušky případného nového antivirotika by zabraly několik let.

O tom, že je virus pravděpodobně velmi nebezpečný pro novorozené děti, svědčí varování lékařů, kteří ženám žijícím v zasažených lokalitách doporučují, aby s těhotenstvím vyčkaly do července.

Předpokládají přitom, že v létě počet infikovaných komárů výrazně poklesne.

Jak informoval deník BBC, je však takové doporučení v rozvojových zemích Latinské Ameriky značně kontroverzní. Úroveň zdravotnictví je zde obecně nízká a zdejší ženy rovněž nemohou účinně své těhotenství naplánovat.

Nebezpečná mikrocefalie

Souvislost viru zika s takzvanou mikrocefalií, tedy porodem dětí s podprůměrně velkou hlavou a nedostatečně vyvinutým mozkem, dosud nebyla zcela jednoznačně prokázána. Je ale nanejvýše pravděpodobná, soudí odborníci.

Virus byl totiž k dnešnímu dni nalezen v krvi tisíců novorozenců s nedostatečně vyvinutou mozkovnou. Pravděpodobnost, že je anomálie způsobena virem zika, který způsobuje onemocnění podobné chřipce, tak podle expertů hraničí s jistotou.

mikrocefalie

Mikrocefalie je novodobou pohromou Brazílie. Zdroj: www.sciencealert.com

Mikrocefalie je u novorozeného dítěte popisována jako stav, kdy obvod jeho hlavičky má méně než 31,5-32 centimetrů.

Británie již vyzvala své obyvatele a zejména těhotné ženy, aby zvážily cestu do oblastí, kde byl hlášen výskyt viru zika. Také americké Centrum pro kontrolu a šíření nemocí (CDC) varovalo před cestami do zemí, ve kterých se zika nyní vyskytuje.

Příznaky: Teplota i vyráška

Pokud u člověka propuklo onemocnění způsobené virem zika, symptomy zahrnují středně vysokou teplotu, bolesti hlavy a kloubů, zánět spojivek a vyrášku.

Onemocnění většina lidí s normálně fungujícím imunitním systémem překoná bez dalších medikamentů a lékařské pomoci.

Problém však je, že zika může napáchat značné škody na ještě nenarozeném plodu. Několik dětí již také na toto onemocnění zemřelo.

O autorovi

Tereza Pavlíčková

Mám ráda přírodu, romantické knihy a příběhy. Jsem moc ráda, když se o některý z nich budu moci podělit se čtenáři.

Vložte komentář