Zdraví

Nenarozené děti se brání před cigaretami. Podívejte se

maminka_cigareta

O tom, že v těhotenství by nastávající maminky neměly kouřit, není pochyb. Řada z nich to však přesto porušuje.

Možná je o zanechání tohoto zlozvyku přesvědčí pohyby ještě nenarozených dětí, které zachytili vědci díky ultrazvuku.

„Už nekuř, maminko. Vadí a nelíbí se mi to,“ jako kdyby říkalo ještě nedonošené děťátko ve 24 týdnu probíhajícího těhotenství.

Právě k takovým závěrům můžeme velmi snadno dojít, pokud si prohlédneme na ultrazvukové snímky dětí, jejichž maminky kouří i přes pokročilé těhotenství.

kourici_maminka_grafika

:. „Kouření mi vadí, maminko,“ jako by říkalo ještě nenarozené miminko ve vyfotografované ultrazvukem ve 24 týdnu těhotenství. Foto: Durham University

Na obrázcích, které pořídili britští vědci, se děti před zplodinami z cigaret doslova brání.

„Nikotin a další látky ovlivňují jejich centrální nervový systém,“ uvedli odborníci z britské univerzity v Durhamu, kde záznamy vznikaly.

Děti omámené účinky chemikálií obsažených v cigaretovém kouři sebou podle vědců zvláštně trhají. V děloze nekontrolovaně pohybují končetinami a ústy.

Jejich pohyby jsou srovnatelné s těmi, jejichž maminky jsou během těhotenství v hluboké depresi, nebo zažívají nadměrný stres.

Odborníci: „Maminky, přestaňte kouřit“

„Maminky, přestaňte kouřit,“ vzkázali nastávajícím rodičkám výzkumníci, kteří tak vyzvali k dalšímu šíření nevšedních ultrazvukových snímků.

Odborníci zároveň upozornili, že i pasivní kouření poškozuje zdraví už narozených dětí, a to i přesto, že se rodiče snaží kouřit mimo prostory, které se svými potomky sdílejí.

O autorovi

Tereza Pavlíčková

Mám ráda přírodu, romantické knihy a příběhy. Jsem moc ráda, když se o některý z nich budu moci podělit se čtenáři.

Vložte komentář