Zdraví

Co se děje s naší vagínou a vulvou při stárnutí?

zena_udiv

Každý den se díváme dolů – směrem na svou vagínu, či přesněji řečeno vulvu, nebo ještě možná lépe lůno. Jak plyne den za dnem, býváme často šokovány, jak se její vzhled postupně mění.

Jak daleko bude „její“ proměna pokračovat? A jak to celé „dopadne“?

Předně ale musíme říci, že tak jako má každá žena naprosto rozdílné oči, rty, tváře, stavbu těla, obličeje, barvu a délku a tloušťku vlasů, tak různá mohou být jednotlivá lůna.

Ale přesto můžeme jejich proměnu v průběhu času zobecnit.

Nepřesné označení

Vagína je však označení nepřesné – vnější části včetně pysků jsou nazývány jako „vulva“, vnitřní pak coby „vagína“.

Změny se však týkají obou částí, které v průběhu nelítostného času ztrácejí na tloušťce a spíše barva vulvy bledne nebo naopak nabývá tmavších odstínů.

Změny se týkají i klitorisu, který se scvrkává. Vnější části ženského pohlavního ústrojí (labia) se může dokonce zcela vytratit a spolu s tím se zmenšují i další tkáně.

Vchod do močové trubice se naopak může začít zvětšovat a vypadat „masitě“.

„Stejně jako kůže se tkáně ženského lůna s věkem ztenčují a jsou stále méně elastické,“ uvádí australská gynekoložka Yasmin Tanová.

U tkání to ale nekončí – proměnou projdou i chloupky, které postupně šednou.

Od puberty po menopauzu

Vagína a vulva vypadají od puberty po menopauzu podobně s výjimkou dvou událostí, které jsou pro ně zásadní: porod a kojení.

Porod dítěte je pro vagínu a okolní oblast velmi „dramatickou událostí“, říká doktorka Tanová.

Nástřih a další okolnosti, které jsou běžné při porodu, mohou vzhled a funkce vagíny změnit dlouhodobě v závislosti na tom,“jak dobře je její tkáň dána po narození dítěte dohromady“, ví ze zkušenosti gynekoložka.

Narození dítěte je milníkem v životě každé ženy.

Zatímco se vagína, která se během porodu protáhla, obvykle vrací do normálního stavu, okolní tkáně, které udržují její tvar mohou být poškozeny. A to může vést k uvolnění vaginálních stěn, které mohou vyčnívat ven z těla.

Žena může mít kvůli tomu potíže s močovým měchýřem a střevy. Chirurgické rešení problému je někdy nezbytné.

Zdálo by se, že narozdíl od porodu nemůže kojení způsobovat žádné potíže. Avšak nízké hladiny hormonů, konkrétně estrogenu, může oddálit návrat pochvy do normálního stavu.

Estrogen, který běžně udržuje vagínu pružnou a vláčnou, však zafunguje rychle, a jen co žena přestane kojit se jeho hladina v krvi se zvýší na standardní míru.

O autorovi

Nela Hermanová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.

Vložte komentář