Zajímavosti

Proč pláčí? Nejčastější důvody, které k tomu děti vedou

dite_smutek

Když se děťátko narodí, mnoho toho nedělá. Jí, spí, potřebuje přebalit… a samozřejmě, dokáže plakat. Pláč je totiž jeho hlavní možností, jak může se svou maminkou zpočátku komunikovat.

Malý člen rodiny umí svůj pláč velmi dobře využívat. Jak stárne, jeho nářek se postupně mění. Naučte se jeho různé verze dobře rozpoznávat!

Mami, mám hlad

Jedním z častých důvodů k pláči dává děťátku hlad. Malý človíček totiž velmi rychle roste a spaluje kalorie rychleji než závodní běžec. Není tak snadné udržet jej přes den úplně spokojeného.

Maminky se ale rychle naučí rozlišovat typ pláče, který signalizuje, že má jejich dítě hlad. Častý pláč kvůli hladu může být také signálem přestupu na některé z výživnějších kojeneckých umělých mlék.

Au, to bolí

Novorozenci a bolest – to je jeden velký problém. Bolet je může ledacos – od nafouknutého bříška, po později se prořezávající první zoubky.

V batolecím věku překvapí maminky často jiným typem pronikavého breku – to, když se toulají domem a občas se jim do cesty připlete zeď, schodiště či jedna z jejich rychle rostoucích končetin.

Bojím se

Jak děťátko postupně vyrůstá z kojeneckého věku, může pláčem vyjadřovat obavy ze samoty. Pokud je to právě případ vašeho potomka, určitě si tohoto nářku rychle všimnete.

Na rozdíl od dvou výše uvedených se totiž projevuje velmi specificky. Dá se dokonce říci, že se dítě naučí tento zvláštní pláč jen pro to, aby k sobě co nejrychleji přivolalo svou maminku.

Únava

Když se maminka unaví, ráda ulehne ke spánku. Malé dítě se ale může chovat úplně jinak. Může z únavy srdceryvně plakat. A to mu spolehlivě zabrání v usnutí.

Začarovaný kruh se rozjíždí v tu chvíli na plno. Dítě je unavené, ale neusne, protože pláče. Jak se tomu bránit? Snažte se, aby miminko nevynechalo svůj pravidelný spánek. Když chce, mělo by mít možnost si zdřímnout.

Něco chci

Některé dítě se jakoby snaží na maminku vyzrát. Pláče, dokud si nevynutí „svou“. Co chce? Těžko říci.

Někdy jen pootočit v postýlce, pochovat, slyšet lidský hlas. Někdy se ale prostě jen nudí a má dlouhou chvíli.

Každopádně je to už nyní velmi chytrá bytost, která sice ještě nedokáže mluvit, ale snaží se se svým okolím komunikovat.

A pláč je téměř to jediné, co děťátko nyní může použít…

O autorovi

Nela Hermanová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.

Vložte komentář