Hlavní Zajímavosti

Opuštěné děti dostávají svůj „Život v kufříku“. O vzpomínky na své první dny nepřijdou

Zdroj: La Vida Loca

Kolem pěti set novorozených dětí ročně bývá po porodu svými rodiči opuštěno. Projekt „Život v kufříku“ jim pomáhá uchovat všechny vzpomínky na jejich první dny.

Každé z dětí se totiž jednou zeptá: „Kdo jsem? Odkud jsem přišlo, Kde je má první fotografie?“

Právě proto personál ve vybraných nemocnicích, který se zapojil do projektu nadace La Vida Loca, může využívat fototiskárnu a kufříky, v němž se nachází fotoalbum i nejrůznější drobné dárky. Ty dětem navždy zůstanou na památku.

Ošetřující sestra Marie Nová se s opuštěnými dětmi, které jejich rodiče nechtěli, setkává pravidelně. „Je velmi smutné, když po porodu jistíme, že jde o nechtěné dítě, kterého se maminka zřekla. Snažíme se proto novorozenci zmapovat jeho první cestu, vše pak předáme případné nové rodině, která si dítě svojí,“ dodala.

Podobně může postupovat i zdravotní sestra novorozeneckého oddělení JIP Andrea Horáková. Rovněž ona se snaží dětem zajistit co nejvíce vzpomínek na jejich první dny a měsíce. Bez dobrovolného zapojení ošetřovatelů zapojených do projektu Život v kufříku by podle ní náhradní rodiče, kteří se přijdou pro odložené dítě, dostali do rukou pouze propouštěcí zprávu.

„Dětem v tu chvíli několik prvních měsíců z jejich života úplně vypadne,“ ví ze zkušenosti.

Psycholožka: Uchování prvotních vzpomínek je důležité

„Projekt Život v kufříku mě zaujal především proto, že dětem poskytuje základní balíček vzpomínek na období těsně po narození. Obsahuje důkazy pro existenci a původ dětí, které putují do kojeneckého ústavu či náhradní rodinné péče,“ sdělila psycholožka Lucie Kolínková, podle níž se vzpomínky z kufříku mohou stát základním stavebním kamenem identity dítěte.

„A to zejména tehdy, pokud se v dokumentaci života dítěte dále pokračuje a kontinuita jeho historie tak není narušena,“ doplnila.

Kufřík s sebou podle Lucie Kolínkové současně nese zprávu „jsi pro nás důležitý, stál jsi nám za to, abychom pro tebe připravili tyto věci“. „Může tak dodávat pocit jistoty, bezpečí a sounáležitosti, které patří mezi základní potřeby každé lidské bytosti. Projektu velmi fandím a autorkám tleskám za nápad i jeho provedení,“ dokončila Lucie Kolínková.

Do projektu nadačního fondu La Vida Loca se podle zjištění České televize již zapojila polovina českých porodnic. Nadace chce podle svých zástupců počet zařízení, zapojených do projektu, nadále rozšiřovat.

O autorovi

Tereza Pavlíčková

Mám ráda přírodu, romantické knihy a příběhy. Jsem moc ráda, když se o některý z nich budu moci podělit se čtenáři.