Hlavní Zajímavosti

Odložený 1,5letý chlapeček zůstává bez rodičů. Nikdo se o něj nepřihlásil

dite_packa

Karel Spěváček, tedy přibližně 1,5letý chlapeček, kterého někdo odložil do babyboxu v Pelhřimově, i nadále zůstává bez rodičů. Zatím se k němu totiž nikdo nehlásí.

Chlapeček o hmotnosti asi 9,5 kilogramů, má již šest zubů, sdělil Ludvík Hess, který patří k zakladateli babyboxů v ČR. Odložené dítě je v pořadí již 181., které bylo umístěno do českých babyboxů za 13 let jejich trvání.

Chlapeček je zcela zdravý, napsal primář dětského oddělení Stanislav Houštěk. Zpočátku jej ale bylo nutné mírně zahřát, protože byl podle Houšťka trochu podchlazený. „Měl 35,5 stupně,“ dodal dříve.

O dalším osudu chlapečka, který byl ošetřován na jednotce intenzivní péče, rozhodne orgán sociálně právní ochrany dění (OSPOD). Úředníci nejspíše později navrhnou pěstounskou péči, domnívá se Hess.

Výjimečný případ

Většina odložených dětí, které zdravotníci nalezli v babyboxech, byla ve stáří jen několika dní. Podobně velké dítě, jako se nyní objevilo ve schránce v Pelhřimově, nalezli ošetřovatelé před osmi lety v olomouckém babyboxu. Dítěti bylo tehdy 18 měsíců.

Pro nalezence Karla Spěváčka si jeho maminka může stále přijít. Odložení dítěte do babyboxu totiž není klasifikováno jako trestný čin. Pelhřimovský babybox funguje od roku 2007. Až dosud do něj nikdo dítě nesvěřil.

Do babyboxů v Česku bylo od června 2005, kdy vznikly, odloženo do konce loňského roku 180 dětí. Loni v nich ošetřovatelé objevili 12 dívek a polovinu chlapců. V Česku je v provozu na 76 babyboxů.

O autorovi

Tereza Pavlíčková

Mám ráda přírodu, romantické knihy a příběhy. Jsem moc ráda, když se o některý z nich budu moci podělit se čtenáři.