Hlavní Zdraví

Ročně by se v Česku mohlo narodit o 4500 dětí více. Za vše mohou spermie

dite_maminka

Předloni se v České republice narodilo na 114 000 dětí. Podle odborníků na neplodnost jich však mohlo být o 4500 více.

Jednou z příčin neplodnosti spatřují experti v mužském ejakulátu. Obsahuje totiž mnohem méně spermií. Podle Štěpána Machače z kliniky Reprofit byl kdysi za normální spermiogram považován výsledek se 40 miliony spermiemi.

Dnes se jich podle něj v průměrném vzorku napočítá na 15 milionů, tedy téměř třikrát méně. Pět procent mužů má přitom velmi pomalé, nebo dokonce zcela nehybné spermie, které nedokážou oplodnit vajíčko.

Odborníci hledají příčiny neplodnosti

Podle experta Pavla Otevřela má neblahý vliv na počet a stav spermií nejen nadměrná fyzická aktivita, ale také sedavé zaměstnání nebo nošení příliš těsných kalhot.

Experti varují také před častým saunováním, horkými koupelemi i vysedáváním s notebookem v klíně. Upozorňují rovněž na již tradiční „zabijáky“ spermií – tedy nadměrný příjem kofeinu, alkoholu, kouření a dlouhodobý stres.

Nesprávně vyvinuté spermie mohou být příčinou neplodnosti. Ilustrační foto

Nesprávně vyvinuté spermie mohou být příčinou neplodnosti. Ilustrační foto

Spermiím škodí také pohyb na kole a doplňky stravy s testosteronem. Právě ten může být součástí „kulturistické“ výživy.

Po čtyřícítce končí „mládí“

Dítě by měli mít muži do 40 let, pak již může stoupat míra vrozených vad i potratů, míní experti. Ideální věk muže, ve kterém by měl zplodit dítě, je podle odborníků mezi 18 a 30 lety.

Pokud páry nemohou mít dítě, doporučují specialisté na reprodukci, aby si muži nejprve udělali takzvaný spermiogram. Ten lze na vyžádání dostat zcela zdarma, platí se z veřejného zdravotního pojištění.

Pokud se v něm objeví nějaké anomálie, například nízký počet spermií, je podle předsedy České andrologické společnosti Vladimíra Kubíčka vhodné zahájit léčbu. Snižuje se díky ní počet párů, které potřebují asistované početí.

Podle již kompletních statistik za rok 2017 se v České republice narodilo 114 000 dětí. Neplodných párů bylo mezi 15 až 25 procenty. Úspěšnost umělého oplodnění se pohybovala mezi 20 a 75 procenty.

O autorovi

Nela Hermanová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.

Vložte komentář