Hlavní Zajímavosti

Máte 4 a více dětí? Pokud byste byla Polkou, dostanete od státu měsíčně 6580 Kč

annie-whitaker-photography-new-orleans-photographer-emersyn-9

Polské ženy, které vychovaly čtyři a více dětí a nedostaly se kvůli tomu do práce, již letos dostanou od státu oficiální minimální důchod ve výši 1100 zlotých (6580 korun).

Vláda, kterou vede národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), takový plán schválila počátkem letošního roku. „Být matkou čtyř dětí, to znamená práci na čtyři úvazky. Je to zaměstnání na neomezenou dobu, na celý život,“ okomentoval vládní rozhodnutí premiér Mateusz Morawiecki.

„Výchova čtyř, pěti, šesti nebo dokonce více dětí, to není jen péče o jejich budoucnost, ale také o budoucnost naší vlasti,“ dodal. „Matky, to jsou tiché hrdinky naší nezávislosti,“ je přesvědčena hlava polské vlády.

V Polsku měly až dosud na důchod nárok ženy, které byly starší 60 let a odpracovaly dvacet let. Nyní to neplatí – na důchod budou mít nárok nejen ženy, které tak dlouho nepracovaly, ale i ty, které se kvůli dětem a jejich výchově do zaměstnání vůbec nedostaly.

Čtěte také: Ročně by se v Česku mohlo narodit o 4500 dětí více. Za vše mohou spermie

Rozpočet čekají miliardové výdaje

Polští zákonodárci očekávají, že jen letos bude nutné na důchody pro matky vydat na 800 milionů zlotých (necelých 5 miliard korun). V dalších deseti letech by mělo jít o 11 miliard zlotých (až 70 miliard korun).

O tento typ důchodu si budou moci zažádat i otcové; to však v případě, že v rodině zemřela matka, nebo ji opustila. Zákon ještě musí projít parlamentem. To by však podle analytiků neměl být problém, v komoře má totiž strana PiS většinu. A potíže se neočekávají ani s podpisem tohoto zákona prezidentem Andrzejem Dudou, který je ve funkci právě za stranu PiS.

Podpora tradičních rodin je pro PiS jednou z hlavních priorit. Strana to dokázala například zavedením programu 500plus. Díky němu rodiny dostávají 500 zlotých měsíčně (asi 3000 Kč) na druhé a každé další dítě.

Polský program 500Plus pro podporu rodin

Polský program 500Plus pro podporu rodin

Země rychle stárne

Polsko v současnosti čelí podle OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) rychlému stárnutí populace v produktivním věku. Počet obyvatel ve věku 15-64 dle stávajících demografických projekcí poklesne do roku 2060 až o 40 procent.

Nedávná reforma snižující věk potřebný pro odchod do důchodu (muži 65, ženy 60 let) s sebou přinese riziko chudoby obyvatel v pokročilém věku, především pak žen. OECD proto doporučuje navázat věk odchodu do důchodu na předpokládanou dobu dožití a zavést nutná opatření k zaměstnávání většího počtu seniorů a žen.

Dnešní Polsko je s 38 miliony obyvatel osmým nejlidnatějším státem Evropy. Velký pokles zaznamenala v posledních letech porodnost, navzdory tomu, že se jedná o jeden z nejvíce katolických států Evropy a byl zde obnoven zákaz potratů.


Purse-512Zaujal Vás článek? Podpořte naše autorky a autory. Libovolnou částku jim můžete věnovat odesláním na účet vedeným u Equa bank: 1012917179, kód banky: 6100 pod variabilním symbolem 111. 


 

O autorovi

Tereza Pavlíčková

Mám ráda přírodu, romantické knihy a příběhy. Jsem moc ráda, když se o některý z nich budu moci podělit se čtenáři.