Hlavní Zajímavosti Zdraví

Před 10 lety se narodila unikátní osmerčata. A stal se zázrak – všechna přežila

aaaaa

Počátkem roku 2009 přišla na svět první osmerčata, která všechna ve zdraví přežila. Dnes jsou z nich desetileté děti.

Všechny se narodily 26. ledna 2009. Šest chlapců a dvě holčičky přišly na svět císařským řezem Američance Nadye Sulemanové v kalifornském města Bellflower.

Úžas ošetřujících lékařů a dalších specialistů vyvolala skutečnost, že se jedná o vůbec první zdokumentovaný případ v historii, kdy přežily všechny děti pocházející z osmerčat. Třitřicetiletá svobodná Nadye Sulemanové měla již dříve tři páry dvojčat, počet svých potomků tak rozšířila na čtrnáct.

Spory o etiku

Takzvaná „oktomatka“ však rozpoutala bouřlivé debaty o tom, zda je eticky správné implantovat ženě s již šesti dětmi (tři páry embryí) dalších osm embryí. Lékař, který zákrok provedl, přišel nakonec o licenci.

Všechny děti Nadye Sulemanové byly počaty ve zkumavce. Žena, která se potýkala s existenčními problémy, se narození dětí snažila medializovat. I z toho důvodu byla hostem televizní reality show, rovněž si vydělávala striptýzem.

Těhotenská fotografie Nadye Sulemanové. Zdroj: Reprofoto Inside Edition

Těhotenská fotografie Nadye Sulemanové.
Zdroj: Reprofoto Inside Edition

Další osmerčata mívaly smutný osud

Další živě narozená osmerčata se na svět podívala v roce 1998. Rodině, která pochází z Nigérie, však nejmenší z dětí týden po porodu zemřelo. I tato osmerčata se narodila v USA, konkrétně v texaském Houstonu.

U dalších zdokumentovaných případů osmerčat nepřežilo více dětí. První osmerčata na světě se narodila v roce 1967 v Mexiku. Všechna ale zemřela.

V Česku přišla na svět i paterčata

Větší vícečetný porod se v České republice odehrál naposledy loni v létě. Ve Fakultní nemocnici v Motole se v červnu narodila čtyřčata, tři holčičky a chlapec.

Jedná se o dvaadvacátá čtyřčata narozená v zemi od roku 1950, první z nich přišla na svět před 15 lety. Porod se podle lékařů obešel bez komplikací, maminka i všechny čtyři děti – Anežka, Monika, Klára a Ondřej byly v pořádku.

Od roku 2013 má Česko také svá první paterčata. Zdravé děti Tereza, Alex, Martin, Michael a Deniel se Alexandře Kiňové narodily 2. června 2013 císařským řezem v podolské nemocnici v Praze. Všechny děti se dostaly na svět za pět minut.

Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Na celém světě žije zhruba 800 paterčat, spontánně z nich bylo počato víc než 130.


Purse-512Zaujal Vás článek? Podpořte naše autorky a autory. Libovolnou částku jim můžete věnovat odesláním na účet vedeným u Equa bank: 1012917179, kód banky: 6100 pod variabilním symbolem 111. 


 

O autorovi

Nela Hermanová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.