Mléčné výrobky mají příznivý vliv na lidské zdraví. A jogurt? Podle nejnovějších zjištění pomáhá i proti vysokému tlaku.
Máte raději klasický jogurt „řeckého“ stylu? Nebo ten, který se nachází v kelímku spolu s ovocem?
Je to v zásadě jedno, oba typy mají podobný vliv na lidské zdraví:
- Živé kultury v jogurtu příznivě působí na zažívací systém
- Ženy, které týdně sní nejméně pět porcí jogurtu, mají podle nejnovějších vědeckých zjištění (studie citována v letos březnu na konferenci American Heart Association’s EPI) o pětinu nižší šanci, že se u nich rozvine vysoký tlak
- Jogurt je zdroje dobře využitelného vápníku a kvalitních bílkovin
- Má příznivý vliv na snižování vysoké hladiny cholesterolu v krvi
- Je dobře stravitelné díky prokysání
Ale jako u každé potraviny, také u jogurtů platí, že bychom je měli pečlivě vybírat.
Pokud je výrobek tepelně ošetřen, nesmí být už označován jako jogurt. Termizace zabije všechny živé bakterie, a byť prolouží trvanlivost výrobku, sníží jeho výživnou a funkční hodnotu.
Jogurt by neměl také obsahovat další aditiva. Podle vyhlášky č. 77/2003 o mléčných výrobcích smí být totiž jako jogurt označován pouze výrobek, který neprošel žádnou tepelnou úpravou a neobsahuje konzervační látky.
Vypadají dobře jen díky zahušťovadlům
V praxi se můžeme setkat také s „jogurty“, které si svou konzistenci drží jen díky náhražkám a zahušťovadlům, například pektinům, bramborové vláknině a škrobu, želatině a podobně.
U méně kvalitních jogurtů bývá nahrazována ovocná složka levnějšími protlaky nebo šťávou z červené řepy, jablek či z mrkve a ochucena příslušnou příchutí.
Pozor je třeba dát i na obsah přidaného cukru. Takový výrobek sice řadě lidí více chutná, ovšem dopady na zdraví mohou být značné (například rozvoj cukrovky u vnímavých jedinců).