Nová studie, která byla otištěna v prestižním časopise The Lancet, se zabývá průběhem koronavirového onemocnění a jeho důsledky na probíhající těhotenství.
Koronavirové onemocnění, které se objevilo v čínské provincii Hubei, pilně zaměstnává vědecké kapacity celého světa. Touto závažnou chorobou, která se objevila loni na podzim, již trpí kolem 70 000 lidí v přibližně 25 zemích celého světa.
Odhaduje se, že jeden nemocný nakazí v průměru dva další. Ukazuje se však, že nemocnost dětí je výrazně nižší.
A z čínského Wuhanu přichází i další zpráva – zdá se, že se virus nepřenáší z těhotné ženy na její plod. I když se tato zpráva nedá zatím stoprocentně potvrdit, z devíti nakažených těhotných žen ve věku od 26 do 40 let, které své dítě přivedly na svět císařským řezem, neonemocnělo koronavirem ani jediné.
Nakažlivý je přenos kapénkami
V Číně se přesto objevil minimálně jeden případ, v němž koronavirovou nemocí infikovaná žena porodila dítě, u kterého byl virus zjištěn za 36 hodin.
Odborníci se však v tomto případě domnívají, že k přenosu choroby došlo kapénkami.
„Zatím se zdá, že se přenos viru neuskutečňuje přes plodovou vodu, pupečníkovou krev nebo mateřské mléko,“ uvedl spoluautor studie Wei Zhang.
Dodal, že infikované ženy nicméně musejí být izolovány a nesmějí se dostat do přímého kontaktu s novorozenci. Jinak je vystavují nebezpečí nákazy již zmíněnými kapénkami například při kýchnutí či zakašlání.
Koronavirová infekce zatím podle zdravotníků neměla prokazatelný vliv na průběh těhotenství u léčených devíti žen ve třetím trimestru. Zatím však není zřejmé, jak by se následky tohoto onemocnění projevovaly v průběhu prvního a druhého trimestru.